Facebook

Jak będzie wyglądać Galeria Wilanów?

Rozmowy na ten temat trwają już kilka lat. Dzisiaj na konferencji prasowej przedstawiciele organizacji mieszkańców dzielnicy i radni Wilanowa zaprezentowali swoje stanowisko. Wspierał ich Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III. Oto najważniejsze postulaty, które przedstawiono na dzisiejszej konferencji:

CHCEMY MNIEJSZEGO I OTWARTEGO CENTRUM HANDLOWEGO

Nie jesteśmy przeciwnikami centrum handlowego w Wilanowie, ale przeciwstawiamy się realizacji gigantycznego, zamkniętego w jednej bryle budynku, wybudowanego w centrum dzielnicy mieszkaniowej i w sąsiedztwie Muzeum Pałacu Króla Jana III. Wszyscy jednoznacznie popieramy wypracowane społecznie kierunki projektu nowego planu miejscowego autorstwa Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy prezentowane w Radzie Dzielnicy Wilanów 10 marca 2016r. W naszej opinii miejsce dla wielkich galerii handlowych jest na obrzeżach lub poza granicami miasta, na terenach oddalonych od osiedli mieszkaniowych.

BRONIMY JAKOŚCI ŻYCIA I ŚRODOWISKA

Jesteśmy za mniejszym centrum handlowym. Wielka galeria wygeneruje dodatkowo ok. 1 mln samochodów miesięcznie. Oznacza to dla mieszkańców Wilanowa korki, utrudniony dojazd do domów i wyjazd z dzielnicy. Taki ruch aut to radykalnie zwiększenie zanieczyszczenia powietrza poprzez spaliny oraz wprost ich negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców, w szczególności dzieci. Nasza dzielnica jest w czołówce dzietności w Warszawie. To także hałas. To długoterminowo spadek wartości mieszkań w bezpośredniej okolicy galerii. To wzrost liczby pustostanów w lokalach usługowych w Miasteczku Wilanów, a w perspektywie „wyssanie” tkanki miejskiej z tego obszaru i postępująca degradacja jakościowa Wilanowa.

CHCEMY CENTRUM HANDLOWO-USŁUGOWEGO I MIEJSCA REKREACJI, A NIE GALERII

Nowo zagospodarowany plac z dużą ofertą rekreacyjną przy ul. Zamiast jednego wielkiego budynku, chcemy mniejszego centrum handlowego, rozumianego jako przyjazna, otwarta i nowoczesna przestrzeń z możliwością rekreacji na świeżym powietrzu. Od lat promowana była przy budowie Miasteczka Wilanów idea nowego Nowego Światu, lub ogólnie centrum Wilanowa, jako ulic handlowych. Niestety, z czasem piękne założenia zmieniały się w zwykłą, co do formy, i wielką, co do rozmiaru galerię handlową typu mall. To wbrew światowym trendom architektonicznym oraz cywilizacyjnym. Dziś sprzedaż przechodzi do Internetu, a mieszkańcy coraz częściej spędzają czas z innymi ludźmi na ulicach miasta, w kawiarniach i na zagospodarowanych nowocześnie placach. Galerie handlowe typu mall stają się na naszych oczach przeżytkiem.

PRAWO JEST ZA NAMI

Obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Przedpola Pałacu nie pozwala w opinii m.st. Warszawy na wybudowanie galerii z wielkopowierzchniowym handlem. Tak twierdzą stanowczo i od lat miejscy urzędnicy odpowiedzialni za procesy budowlane. Tak twierdził nawet poprzedni użytkownik wieczysty terenu (Polnord, także przejściowo wspólnik GTC), który dlatego zainicjował (wniosek) zmianę planu miejscowego. Wszelkie dotychczasowe działania formalne obecny inwestor galerii – firma GTC, której celem jest pilne rozpoczęcie budowy, podjęła na własne ryzyko. GTC przy zakupie działki wiedziała o złożonym wniosku o zmianę planu miejscowego, co w myśl obowiązujących przepisów prawa oznacza procedowanie nowego planu miejscowego, niezależnie od liczby i rodzaju wniosków.

PAMIĘTAMY O DZIEDZICTWIE HISTORYCZNYM TEGO MIEJSCA

W Warszawie, szczególnie doświadczonej przez zniszczenia wojenne historycznego dziedzictwa, dbałość o otoczenie Pałacu Króla Jana III – zabytek klasy zero – jest szczególnie ważna. Kontrowersyjna w latach przełomu wieków decyzja o zabudowie mieszkaniowej pól wilanowskich, w bezpośredniej okolicy Pałacu nie oznacza, że można i trzeba budować także wielką galerię handlową. Wręcz przeciwnie – należy minimalizować skutki wielu błędów planistycznych, dbać o wspólną przestrzeń tej wyjątkowej dzielnicy. (…)”

Całe stanowisko na stronie: http://www.wilanowprzyszlosci.org/

W dzisiejszej konferencji wzięli udział:

Tomasz Kuszłejko, Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów

Małgorzata Gabriel, Fundacja Nasze Miasteczko

Adam Bieniek, Stowarzyszenie Mieszkańców Wilanowa Wysokiego i Niskiego

Dominik Szeląg, radny PO

Anna Drewniak, radna PiS

Katarzyna Radzikowska, radna niezależna.

Gospodarzem spotkania w imieniu Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej był Grzegorz A. Buczek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Urbanistów. Obecny był również Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Jeszcze dzisiaj przed konferencją inwestor Galerii Wilanów, spółka GTC (Globe Trade Centre S.A.) wydała oświadczenie, którego fragmenty publikujemy:

Chcąc stworzyć inwestycję na miarę oczekiwań mieszkańców, deweloper od miesięcy aktywnie uczestniczy w dialogu z lokalną społecznością i na początku maja złożył wniosek o odwieszenie postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę Galerii wraz z poprawioną dokumentacją, uwzględniającą zdecydowaną większość postulatów zgłoszonych przez Radę Dzielnicy w październiku minionego roku. W międzyczasie Komisja Strategii i Planowania 12 maja br. podjęła istotną decyzję o konieczności rozważenia przedstawianych przez dewelopera oraz mieszkańców Wilanowa argumentów dot. samej inwestycji i zadała dodatkowe pytania do Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego ws. przeprowadzenia uzupełniających badań i analiz.

(…)

Pierwotna koncepcja architektoniczna Galerii Wilanów obejmowała jeszcze jeden budynek (B), z którego GTC zrezygnowało po konsultacjach z mieszkańcami oraz wysłuchaniu Radnych Dzielnicy – wnioskowali wszyscy o pomniejszenie projektu galerii handlowej. Obecnie inwestor planuje postawić tam w przyszłości budynek o 40% mniejszy, który będzie spełniał funkcje biurowe z usługami na parterze. GTC dąży do tego by wspólnie z właścicielem Royal Wilanów utworzyć między gmachami pasaż miejski z ogromnym placem publicznym. Jako że spółce zależy na wspieraniu wilanowskiej społeczności w rozwoju lokalnej infrastruktury, w grudniu 2015 roku deweloper udostępnił mieszkańcom Wilanowa otwartą przestrzeń rekreacyjną (pomiędzy ul. Przyczółkową i Kieślowskiego) o powierzchni prawie 2 hektarów. Na tym terenie powstały m.in. boiska do siatkówki plażowej, szachy terenowe, mini-boisko do piłki nożnej czy ścianka wspinaczkowa. Mieszkańcy mogą także korzystać ze sceny multimedialnej z widownią oraz strefy streetworkout, stworzonej specjalnie dla miłośników crossfitu.(…)”

Całość oświadczenia spółki GTC na stronie: http://gtc.com.pl/wywazona-decyzja-radnych-w-sprawie-galerii-wilanow/

Dzisiejszą konferencję Rafał Twarowski, członek Zarządu GTC skomentował:

- Martwi nas fakt, że nie zostaliśmy zaproszeni do zabrania głosu w dyskusji, której powinniśmy być aktywnym uczestnikiem. Dojście do kompromisowej wersji planu wymaga dialogu obu stron, a my zostaliśmy dziś tej możliwości definitywnie pozbawieni. Zdziwiła nas obecność na konferencji Radnych Dzielnicy Wilanów, którzy na wcześniejszym otwartym spotkaniu tak mocno podkreślali potrzebę transparentności procesu oraz rozmowy z inwestorem w obecności mieszkańców. Żałujemy, że tym razem nikt nie dał wypowiedzieć się drugiej stronie.

O Galerii Wilanów pisaliśmy już 14 października 2012 roku. Zobaczcie, co wówczas mówił o centrum handlowym inwestor.

http://www.gazetawilanowska.pl/tylko-u-nas-najnowsze-plany-galerii-i-srodmiescia-wilanow/

 

 Wizualizacja inwestora.

 

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twoje imię

Imię jest wymagane

Wpisz poprawny adres

Adres email jest wymagany

Wpisz treść komentarza

Gazeta Wilanowska © 2019 All Rights Reserved

Made by MEDIAPUNTO

Powered by WordPress